Krokodýlí Zoo Praha

 

Desítky aligátorů, kajmanů a krokodýlů na vlastní oči!

Aligátor čínský
Alligator sinensis (Fauvel, 1879)

Krokodyl

Stavbou těla i tvarem hlavy je podobný aligátorovi severoamerickému, jen je podstatně menší. Samci dorůstají maximálně dvou metrů, samice do 160cm. Většinou ale takové velikosti vůbec nedosahují. Dospělé samice obvykle měří okolo 120-130cm, samci pak 130-150cm. I zbarvení je obdobné jako u blízkého amerického příbuzného, v mládí tmavě olivové, s nažloutlými příčnými pruhy, v dospělosti tmavošedé až šedočerné.

Rozšíření

S rozšířením je to bohužel v případě čínských aligátorů jednoduché. Dnes přežívá v malé chráněné oblasti Anhui poblíž Šanghaje posledních 110 až 130 exemplářů. Od roku 2003 došlo v uvedené oblasti k zpětnému vysazení několika na farmě odchovaných exemplářů a ty se dokonce začaly rozmnožovat. V roce 1979 byla čínskou vládou zřízená farma ARCCAR, která začala s 212 jedinci pocházejících z volné přírody. V současnosti jsou zde aligátoři chování v počtu několika tisíc kusů a vcelku dobře se množí. V druhé generaci již od roku 1988. Paradoxem ovšem je, že odrostlé, odchované aligátory jednoduše není až na nepatrné vyjímky kam reintrodukovat. Všechna místa, kde se historicky vyskytovali, lidé buď pro své potřeby zabrali, nebo je zcela zdevastovali. A lepší to nebude. Jeden z konkrétních důsledků přelidnění. Aligátoří populace na tom nebyla dobře již delší dobu. Oblast jejich přirozeného výskytu, okolí řeky Jang-c-ťiang, začala být lidmi ohrožována již před desítkami let. V přírodě již vlastně ohroženi nejsou, co se mohlo pokazit, to se už nenávratně pokazilo. Velkou ranou byly mimořádně silné povodně a záplavy v roce 1954, které spoustu aligátorů z jejich lokalit přímo „spláchly“. Člověk pak dokonal zbytek.

Biotop

Bažiny, mokřiny, močály, jezera, řeky jejich přítoky

Potrava

V mládí hmyz, malé rybky, později i obojživelníci, měkkýši, malí savci a ptáci

Rozmnožování

V období od konce října do března tráví většinu času v norách, kde ve stavu „mírné hibernace“ přečká zimu, která může být v severní Číně vcelku tuhá, s teplotami klesajícími pod nulu. V dubnu a květnu dochází k páření, v létě samice snáší do hnízda vytvořeného ze zbytků rostlin 10-40 vajec, z kterých se po asi 70 dnech líhnou mláďata o velikosti 18-24cm. Bývají vcelku žraví a již v šesti letech mohou dosáhnut délky 120cm.

Zajímavosti

V USA již k úspěšným odchovům došlo. Dobře popsané jsou odchovy ze Zoo Bronx v New Yorku, další se podařily v Zoo Houston v Texasu a na floridské farmě St. Augustine Alligator farm. Dle tvrzení některých amerických chovatelů není rozmnožování čínských aligátorů o nic složitější než rozmnožování aligátorů severoamerických. Počet aligátorů čínských v Evropě je odhadován spíše na desítky než na stovky kusů a je pozoruhodné, že většina z nich je v držení privátních chovatelů a nikoliv zoologických zahrad, které obecně mívají lepší prostorové i finanční možnosti.

Druhy krokodýlů